Rozpuszczalniki niepolarne, ich odmiany i właściwości

Substancje niepolarne to https://afd-market.pl/catalog/nepolyarni, których cząsteczka nie jest dipolem. Nie rozpuszczają soli i zasad, często działając jako odczynniki nukleotydowe w reakcjach. W konsekwencji w takich przypadkach rozpuszczalniki te są rzadko stosowane. Mają też niską temperaturę wrzenia, co nie pozwala na ich stosowanie w reakcjach z termicznym wzbudzeniem cząsteczek.

Rodzaj rozpuszczalnika należy dobrać w zależności od właściwości chemicznych materiału, do którego rozpuszczalnik zostanie dodany.

Do pracy z niepolarnymi substancjami błonotwórczymi (olej lub olej alkidowy) stosuje się rozpuszczalniki niepolarne. Ta grupa rozpuszczalników obejmuje toluen, ksylen, rozpuszczalnik i kilka innych substancji.

Można stosować te rozpuszczalniki:

  • do pracy z niektórymi grupami farb i emalii (olej, alkid itp.);
  • do odtłuszczania powierzchni przed malowaniem lub nakładaniem kleju;
  • jako surowiec do syntezy substancji organicznych.

Toluen można zaliczyć jako jeden ze składników rozpuszczalników o trudnym składzie, który służy do rozpuszczania lakierów i farb wykonanych z żywic polichlorku winylu.

Benzen, który jest często używany jako rozpuszczalnik olejowy podczas pracy z farbami olejnymi do wnętrz, również należy do substancji niepolarnych.

Praktycznie wszystkie niepolarne rozpuszczalniki są wysoce lotnymi, toksycznymi substancjami. Dlatego podczas przechowywania i pracy z nimi należy przestrzegać zalecanych środków ostrożności. Rozpuszczalniki należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Podczas pracy stosuje się środki ochrony osobistej-rękawice i maski oddechowe.











































f8739c61af78f92cc7912177da9bf72b